Apšvietimas virtuvėje. Ką pasirinkti?

Straipsnį publikavo: Administratorius
Publikavimo data: 2013 spalio 5

Kuriant virtuvės interjerą itin svarbus vaidmuo tenka ne tik baldams, apdailai, buitiniams prietaisams, bet ir apšvietimui. Teisingai parinktas ir gerai suprojektuotas apšvietimas teigiamai veikia nuotaiką, atskleidžia virtuvės funkcionalumą, suteikia patalpai šviesos, šilumos, jaukumo.

Naujas šviesos šaltinis, kurio virtuvėje iki tol nebuvo, akimirksniu gali ją atnaujinti. Tokiu pačiu bruožu pasižymi ir įvairios šviečiančios puošmenos, pavyzdžiui, prie interjero tinkanti žvakė. Renkantis šviesos šaltinį reikia atsižvelgti į patalpoje esančius baldus: tamsūs matiniai paviršiai šviesą sugers, šviesūs blizgūs – ją atspindės. Skirtingos virtuvės zonos gali būti apšviečiamos nevienodai. Bendras virtuvės apšvietimas yra pagrindinis dalykas, į kurį būtina atkreipti išskirtinį dėmesį. Virtuvės erdvė turi būti apšviesta ryškiai, šviesa turi tolygiai pasiskirstyti visoje patalpoje bei būti neakinanti. Tokiam suderinamumui sukurti tinkamas natūralus apšvietimas, taip pat įvairūs kabantys, sieniniai šviestuvai, LED šviestuvai nišose ir pan.

Atkreiptinas dėmesys ir į darbo zoną, kurioje turi būti apšviesti su darbu virtuvėje susiję plotai, pavyzdžiui, kaitlentė. Dėl to apšvietimas (halogeninės lemputės, LED juostelės) dažniausiai įrengiamas po pakabinamomis spintelėmis. Šviesos šaltiniai turi būti montuojami žemesniame nei akių lygyje. Tinkamas, jaukus paslėptas apšvietimas po spintelėmis, spintelėse, lentynose, stalčiuose ir pan. suteiks patalpai didesnį komfortą ir pavers ją patogiausia ir mėgstamiausia vieta namuose.

Norint subtiliai išryškinti interjerą naudojamas dekoratyvinis virtuvės apšvietimas. Tam tinka sieniniai šviestuvai, lemputės, montuojamos pakabinamų spintelių viršuje, stalčiuose ir pan. Projektuojant virtuvės apšvietimą reikia nepamiršti numatyti, kur bus elektros jungikliai, pritaikyti juos taip, kad būtų visada po ranka.

liumenesencinė lempa

Labai svarbi tinkamo apšvietimo dalis yra lempučių pasirinkimas. Kuo aukštesnė lemputės įkaitimo temperatūra ir kuo daugiau mėlynos spalvos yra jos skleidžiamame šviesos spektre, tuo tiksliau žmogaus akis fiksuos aplinkoje esančius daiktus. Taigi, per didelis mėlynos spalvos kiekis laikomas trūkumu, nes daiktai tampa nenatūraliai griežtų formų, sukuriama šalta atmosfera. Tokiu efektu dažniausiai pasižymi fluorescenciniai (liumenesencinės lempos) šviesos šaltiniai. Norint sukurti jaukią ir malonią aplinką reikia rinktis žematemperatūres lempas, kurioms šviečiant ir neskleidžiant pakankamo kiekio mėlynos šviesos, linijos išblunka, išplaukia, praranda griežtumą, nes žmogaus akis negali greitai fokusuoti vaizdo. Šiam tikslui naudojamos kaitrinės, halogeninės, LED lemputės. Dar visai neseniai kaitrinės ir halogeninės lemputės  halogeninė lemputėbuvo dažniausiai naudojamos ir virtuvės, ir baldų apšvietime. Jos pigios, įsižiebia iš karto, yra įvairių galingumų, pasižymi geromis spalvos atkūrimo savybėmis, leidžia tiksliai valdyti šviesos srautą. Visgi greta privalumų būtina paminėti ir gana žymius trūkumus. Tai neekonomiškumas (5–20 lm/W) bei neilgaamžiškumas (~500 val.). Kaitrinės lemputės 93–98 % elektros energijos iškeičia į šilumos energiją ir tik maža dalis virsta elektra.

Tuo tarpu fluorescencinės, liuminescencinės lemputės elektros energiją gauna naudodamos gyvsidabrio garus, be to, jos skleidžia ultravioletinę spinduliuotę. Jų ilgaamžiškumas didesnis (nuo 6000 iki 30 000 val.), bet gyvavimo trukmė priklauso nuo įjungimo ir išjungimo kartų skaičiaus. Be to, veikdamos mirksi, gali sukelti migreną, nejaukumo pojūtį. Fluorescencinės, iliuminescencinės lemputės yra trapios, o netinkamai surinktos ir utilizuotos atliekos kenkia aplinkai.

led juosta

LED juosta

Dėl šių priežasčių pastaruoju metu vis labiau populiarėja LED arba šviesos diodų apšvietimo technika. Patys pagrindiniai LED šviestuvų privalumai: beveik visa (80–90%) energija paverčiama šviesa (taupu), gali šviesti iki 50 000 val. Lemputės nedidelio dydžio (kelių mm), beveik neišskiria šilumos (gali buti arti degių daiktų, nenudegins prisilietus), praktiškai neišardomos, atsparios vibracijoms, gaminamos iš nenuodingų medžiagų, gali būti perdirbamos (draugiškos aplinkai), neakina, neblykčioja, nevargina akių. Turbūt galima būtų surasti ir daugiau pranašumų prieš senesnės kartos šviestuvus, tačiau ir šių paminėtų pakanka, kad LED šviestuvai vis dažniau būtų naudojami ir virtuvės, ir baldų apšvietime. Tiesa, bene vienintelis jų trūkumas – kaina. Jos brangesnės nei paprastos kaitrinės ar halogeninės lemputės.

Prie virtuvės interjero jaukumo ir funkcionalumo apšvietimas prisideda iš tiesų nemenkai. Reikia gerai apgalvoti, kokių erdvės savybių norima, o kas yra nepriimtina. Svarbus ir išplanavimas (pavyzdžiui, šviesos jungiklių vieta), ir estetinis vaizdas, ir techninės savybės. Kaip minėta, pastaruoju metu populiarėja LED šviestuvai. Vis dėlto jų kaina nėra itin džiuginanti. Nors kai kuriais atvejais geriau investuoti kiek daugiau ir mėgautis didesne harmonija – viskas priklauso nuo poreikių, galimybių ir noro.

Straipsnio komentarai ( 0 )

  • Administratorius

    Ačiū už pastabą.

  • Tomas Nesvarbu

    „Kaitrinės lemputės 93–98 % elektros energijos iškeičia į šilumos energiją ir tik maža dalis virsta elektra.“ Kaip suprast virsta elektra? gal sviesa

Klausk specialisto !