Blizgus paviršius virtuvėje. (Privalumai ir trūkumai) 1dalis

Straipsnį publikavo: Roma Blėkienė
Publikavimo data: 2013 spalio 20

Šiais laikais itin populiaru virtuvės baldus gaminti pagal užsakymą. Prisiminus nesenus laikus, kai visų virtuvės, svetainės ir net miegamojo komplektai buvo vienodi, dabar turime neįtikėtiną pasirinkimo laisvę: nuo pačio baldo (tiksliai tiek ir tokių, kokių reikia) iki madžiagų, iš kurių baldai gaminami.

Renkantis plokštę virtuvės baldams galima rinktis pagal kelis kriterijus. Vienas jų – blizgumas.

Blizganti virtuve

Kas yra blizgi baldų plokštė?

Norint nepasiklysti baldų gaminimo pasaulyje, reikia apsispręsti, pagal kokius kriterijus rinksitės medžiagas baldams: vienas jų – jau anksčiau minėtas – blizgumas. Aiškumo dėlei reikia pastebėti, kad blizgi baldų plokštė nėra kažkoks ypatingas stebuklas. Kitaip tariant, tai mums įprasta baldų plokštė, padengta specialiu blizgiu paviršiumi.

Blizgių plokščių paviršiai.

Specialia blizgia medžiaga gali būti dengiami šie paviršiai: medžio drožlių plokštė (MDP), vidutinio tankio plaušų plokštė (MDF), faneruota medžio drožlių plokštė (FMDP) arba natūralus medis.

Blizgi laminuota plokštė (LMDP).

Blizgi laminuota plokštė (LMDP)

Blizgi laminuota plokštė (LMDP)

Laminatas (popierius, mirkytas melamino dervose) gali būti matinis ir blizgus. Apskritai LMDP (laminuota medžio drožlių plokštė), nesvarbu, kokios rūšies laminatas – blizgus ar matinis, – būdingos šios savybės: gana atspari mechaniniam poveikiui ir daugeliui chemikalų, paviršius nebijo drėgmės. Šios plokštės nėra brangios – apie 70–100 Lt už m2.

Didžiausias LMDP trūkumas – pažeistos plokštės vietos bei briaunos bijo drėgmės! Patekus vandeniui į „silpnąsias vietas“, plokštė ima plėstis, trūkinėja laminatas. Šios plokštės bijo tiesioginių saulės spindulių – pradeda blukti, praranda spalvą ir blizgesį. LMDP blizgumas nėra itin stiprus. Iš LMDP dažniausiai gaminami virtuvės baldų karkasai bei fasadai.

Plokštė dengta HPL.

Medžio drožlių plokštę taip pat galima dengti aukšto spaudimo laminatu (angl. – high pressure laminate, HPL).Tokios plokštės paviršius itin atsparus mechaniniam poveikiui (trinčiai, braižymui, smūgiams ir kt.), nebijo karščio, vandens ir daugelio cheminių valiklių. Paviršius blizga žymiai stipriau nei paprastos LMDP, jį lengva valyti. Iš šios rūšies plokščių gaminami stalviršiai. MDP, dengtos HPL, kaina apie 200 Lt už m2.

Didžiausios problemos, kylančios dėl plokščių, dengtų HPL, – ilgai trunkanti baldų gamyba (1,5–3 mėnesiai). Taip yra todėl, kad plokščių, dengtų HPL, Lietuvos tiekėjai sandėliuose turi ne visų įmanomų variantų atsargas. Didžioji dalis aukšto spaudimo laminato užsakoma iš užsienio, jo gamyba ir siuntimas trunka apie mėnesį. Lietuvoje jis klijuojamas ant MDP iš abiejų pusių. Tada galima pradėti gaminti baldus. Jeigu nekils jokių nesklandumų, visas procesas gali užtrukti apie 1,5 mėnesio. Na, o jeigu kas nors nepasiseka kuriame nors etape?

Kita problema atsiranda dėl klientų ir baldžių nesusišnekėjimo. Baldžiai dažnai turi tik HPL paletes. Išsirinkus medžiagas, gali būti pasiūlytas  pigesnis LMDP analogas, kuris šiek tiek skiriasi nuo matytų paletėje. Nenustebkite, jei spintelės, pagamintos iš blizgios LMDP, nebus tiokios įspūdingos, kaip Jūsų matytoje HPL paletėje.

Kartais atsitinka taip, kad baldžiai pamiršta paminėti, jog baldai bus gaminami iš LMDP, nes jiems tai savaime aišku: juk didžioji dauguma klientų nenori mokėti brangiau. „Baldų gidas“ siūlo iš anksto pasidomėti, kokias paletes turi baldžius (LMDP ar HPL), paprašyti suskaičiuoti virtuvės komplekto kainą su vienomis ir kitomis medžiagomis, o tada aiškiai pasakyti, kurį variantą renkatės. Taip gali būti išvengta daug nemalonių situacijų.

 Blizgūs paviršiai ant MDF.

Dažytas MDF

Dažytas MDF

Dažyta MDF – viena populiariausių blizgių plokščių. MDF plokštė tvirtesnė ir kietesnė už MDP, tačiau ją lengva apdoroti, išgauti įvairias formas, paviršius labai lygus. Siekiant išgauti blizgų paviršių, plokštė gruntuojama, po to dažoma blizgiais dažais. Blizgumas ir atspindžiai matomi paviršiuje bus intensyvesni, jei nudažyta plokštė bus poliruojama. Reikia pastebėti, kad atvaizdą galite matyti iškraipytą: gaminys dažais dengiamas bent tris kartus, po kiekvieno dažymo plokštė šlifuojama, dėl to paviršius „susibanguoja“ ir regimas atvaizdas išsikraipo.

Gaminiai iš MDF yra tvirti, atsparūs drėgmei, beveik nebijo cheminio ir mechaninio poveikio. Nusprendus rinktis gaminius iš šios medžiagos svarbu žinoti, kad ne visi valikliai jai tinka (štai kur pasireiškia „cheminis beveik“), be to, dažytas paviršius bijo aštrių daiktų („mechaninis beveik“). Dar vienas dažytos MDF trūkumas – produktas gali būti tik vienspalvis ir be jokios tekstūros. Iš šios plokštės gaminami baldų fasadai bei interjero detalės. Už 1 m2 gali tekti sumokėti iki 300lt.

MDF gali būti dengiama HPL.

Apie HPL savybes šiame straipsnyje jau rašyta. Aukšto spaudimo laminatą priklijavus prie MDF plokštės gaunamas itin tvirtas ir brangus gaminys. Lietuvoje toks derinys retas, tačiau galimas pagal specialų užsakymą. MDF, dengta HPL, naudojama fasadams, interjero detalėms.

MDF, dengta polivinilchloridu (PVC).

Blizgus MDF dengtas PVC

Plokštė aptraukta blizgia PVC plėvele

Paprasčiau kalbant, polivinilchloridas yra itin paplitęs plastikas, iš kurio gali būti gaminami patys įvairiausi daiktai: nuo automobilio vidaus apdailos detalių iki vamzdžių.  MDF, dengtos PVC, labai populiarios Vakarų šalyse, iš jų gaminami fasadai: medžiaga savo išvaizda beveik nesiskiria nuo dažytų paviršių; ji nebijo drėgmės; didesnis atsparumas mechaniniam poveikiui nei dažytų paviršių; gali būti daugiaspalvė, turėti tekstūrą (pavyzdžiui, medžio). Trūkumai: netinka valikliai, kurių sudėtyje yra alkoholio; itin bijo karščio (garai gali net atskirti PVC dangą nuo pagrindo, ant kurio ji priklijuota).

PVC plėvelė nėra brangi – apie 10 už 1m2, tačiau sudėtingas gamybos procesas medžiagos kainą gali padidinti nuo dešimties iki dvidešimties kartų (MDF, dengta PVC, kainuoja  apie 120–200 Lt už 1m2).

Norint suprasti, kodėl toks didelis kainų skirtumas, reikia žinoti gamybos proceso subtilumus: norint užklijuoti PVC ant plokštės, reikalingas specialus įrenginys bei tam tikros aplinkos sąlygos. Tokį brangų įrenginį Lietuvoje turi toli gražu ne visos baldų gamybos dirbtuvės. Be to, reikia specialių patalpų, kuriose nebūtų dulkių ar kitokių nešvarumų: jei gamybos proceso metu jie pateks tarp PVC ir plokštės, visi nelygumai išryškės ant fasado. O tai juk brokas!

MDF, dengta akriliniais dažais.

Akrilu dengta MDF

Akrilu dengta MDF

Nuo paprastos dažytos MDF ji skiriasi paviršiumi, kuris yra labai lygus ir blizgus, jame daiktai atsispindi kaip veidrodyje. Plokštės akriliniais dažais dengiamos specialiuose fabrikuose (dažai užliejami ant paviršiaus kelių milimetrų storio sluoksniu), o tai reiškia, kad ne kiekvienas baldžius savo dirbtuvėse galės atlikti šį procesą. Baldus, dengtus akriliniais dažais, galima atnaujinti. Iš MDF, dengtos akriliniais dažais, gaminami fasadai. Kaina už 1 m2 apie 150–300 Lt.

FMDP arba natūralus medis, dengtas blizgiu laku. Abi šios medžiagos turi tokį patį paviršių, kuris gruntuojamas, o vėliau lakuojamas blizgiu laku. Lakų pasirinkimo įvairovė itin didelė, dėl to šiame straipsnyje jų išsamiau neaptarsime. Lakuoto paviršiaus savybės panašios į dažytos MDF. Medinius paviršius renkasi tie, kas vertina natūralumą (medžiagos ar rašto).

Blizgi faneruote

Blizgiu laku dengta faneruota plokštė

Faneruoti skydai naudojami ten, kur reikia didelių lygių paviršių, o gaminti iš medienos yra sudėtinga ir ne taip patvaru (medis raitosi, skyla, o faneruoti paviršiai – ne). Iš šių medžiagų gaminami fasadai, interjero detalės ir kiti elementai. 1m2 kaina 80–300lt

Apžvelgus, kokias galima rinktis medžiagas blizgiems virtuvės baldams, matyti, jog pasiūla tikrai nėra maža. Kiekvienas susiras variantą, atitinkantį finansines galimybes bei norus. Svarbiausia pasidomėti iš anksto, pasitarti su baldžiumi ir nepamiršti atverti durų fantazijai – juk svajonių virtuvėje gaminami patys gardžiausi patiekalai.

Kiti teminiai straipsniai:

Straipsnio komentarai ( 0 )

Klausk specialisto !