Sieninės spintos: konstrukcija, standartai, naudingi patarimai

Straipsnį publikavo: Roma Blėkienė
Publikavimo data: 2013 lapkričio 28

Istorijos vingiuose spinta keitė formą, puošybos elementus, tačiau paskirtis išliko ta pati: saugoti, laikyti, sandėliuoti įvairius daiktus. Pagal tai, kur šis baldas stovi, spintos gali būti vadinamos virtuvės, jaunuolio, prieškambario, miegamojo. Pastaroji dažnai yra visų namų spintų karalienė, nes į ją telpa ne tik rūbai, bet ir įvairūs rečiau naudojami buities rakandai.

Korpusinės ir sieninės spintos

Pagal spintų konstrukciją jas galima suskirstyti į korpusines ir sienines. Korpusinės spintos yra tokios, kurios turi korpusą (šonus, viršų, apačią bei nugarėlę). Jos gali būti standartinės, gamintos baldų fabrike, arba vienetinės, gamintos pagal individualų užsakymą.

Dažniausiai sieninės spintos yra gaminamos pagal individualų užsakymą, todėl joms straipsnyje skirsime daugiausia dėmesio, aiškinsimės, kokie šių baldų privalumai ir trūkumai, supažindinsime su konstrukcijos subtilybėmis.

Korpusine_ir_sienine_spinta

Korpusinė ir sieninė spinta

Tinkamiausia vieta sieninei spintai

Juokaujama, kad vietą sieninei spintai reikia numatyti dar nepradėjus namo statybų. Juokas juokais, tačiau naujos statybos namuose architektai dažnai specialiai šiam baldui suprojektuoja nišą, nes tai ideali vieta sieninei spintai. Jeigu nišos nėra – tai ne bėda, nes spintą galima įrengti ir kampe, ir prie paprastos sienos, ir palėpėje, ir po laiptais, ir tamsiuose kambariukuose – visur, kur yra laisvos erdvės ir sienų, ant kurių būtų galima pakabinti lentynas.

Vieta, kurioje statysite spintą, turi būti suremontuota. Itin svarbu, kad sienos, lubos ir grindys būtų lygios; lubas nudažykite, išklokite grindis, sienas dažykite ar tapetuokite.

Vargai, dėl blogai paruoštos vietos

Nusiskundimai nekokybišku meistrų darbu itin dažnai susiję dėl blogai paruošos vietos spintai. Pavyzdžiui, jei bus nelygios grindys – visos spintos durys nuslinks į žemesnę grindų pusę, jei nelygios lubos – gali strigti durys, jei nelygios sienos – spintos viduje matysite tarpus tarp sienų ir lentynų. Visus remonto trūkumus sieninė spinta gali paslėpti, jei jūsų meistrai akyli ir auksarankiai. Visada pasitarkite su baldžiais ir pasidalinkite savo būgštavimais: galbūt jie nelygumų nepastebėjo? Jei pastebėjo – tikrai žinos, ką daryti, jei ne – jūsų įspėjimas atkreips dėmesį į problemiškas vietas ir padės surasti geriausią bėdos sprendimą.

Žinoma, remonto trūkumus spinta padės užmaskuoti, tačiau nepamirškite, kad jos kaina taip pat pakils, nors ne tiek daug, kiek tektų papildomai investuoti, jei trūkumai liktų nepastebėti.

Sieninių spintų konstrukcija

Šios spintos ypatingos tuo, kad joms nebūtinas karkasas (išskyrus tuos atvejus, kai spinta statoma į kampą ar prie sienos). Dėl to, kad nėra šios konstrukcinės dalies, galima įžvelgti ir privalumų (sutaupoma nemažai pinigų), ir trūkumų (spinta stacionari, jos nepertempsi į kitą vietą).

Pagrindinės sieninės spintos dalys yra durų sistema bei vidaus įranga.

sienine_Spinta

Sieninės spintos durų sistema bei vidaus įranga

Sieninės spintos gali turėti atidaromas, sudedamas, stumdomas duris. Stumdomų durų sistemos gali būti pakabinamos ir pastatomos. Pakabinamoms durims itin svarbios lubos: kuo jos tvirtesnės, tuo paprastesnių (ir pigesnių) ratukų reikia. Dabar itin populiaru rinktis stumdomas duris, nes dėl jų patalpoje sutaupoma erdvės.

Stumdomų durų sistema

Stumdomų (kitaip vadinamų slenkančių) durų sistemą sudaro profiliai, ratukai ir užpildai. Pagal individualų užsakymą papildomai gali būti įdėtos spynelės, durų pritraukėjai ir kitokie priedai.

Profiliai gali būti iš plieno arba iš aliuminio. Plieno profiliai pigesni, tačiau jie netinka spintoms, kurios statomos drėgnose patalpose (pvz., vonios kambariuose), nes plienas rūdija. Dėl plieninių profilių konstrukcijos ypatumų į juos nerekomenduojama dėti skaidraus stiklo, nes per jį matysis viduje esantys ratukai.

Aliuminio profiliai lengvesni, todėl visa durų konstrukcija irgi žymiai lengvesnė: tai naudinga ne tik dėl to, kad lengviau atidarysite duris, bet ir dėl to, kad ratukams tenka mažesnis krūvis, todėl jie ilgiau tarnaus. Šie profiliai nebijo drėgmės, galima dėti bet kokį užpildą.

profiliai2

Plieninio ir aliuminio profilio sistema

Ratukai itin svarbi stumdomų durų sistemos dalis, nes nuo jų kokybės priklauso, ar duris bus lengva atidaryti, ar nesigirdės pašalinių garsų. Pastarieji gali atsirasti dėl kelių priežasčių: arba į duris sudėti nekokybiški ratukai, arba tarp ratuko ir bėgelio patekusios šiukšlės, arba jos susikaupusios tarp bėgelio ir grindų, arba ratukai iššokę iš bėgelio.

Užpildai – puošnioji sistemos dalis, kurių medžiagų pasirinkimas itin didelis: plati laminuotų medžio drožlių plokščių (LMDP) spalvų gama, stiklai, veidrodžiai, plastikas. Stiklai ir veidrodžiai taip pat būna skirtingų atspalvių, juos galima puošti graviruotais piešiniais ar raštais. Visi stikliniai durų užpildai dengiami specialiomis plėvelėmis, todėl jie yra saugūs: patyrus stiprų smūgį stiklų ir veidrodžių šipuliukai neišbyra ant grindų.

Durims, kurios gaminamos iš LMDP, profiliai nėra būtini, nes ratukus galima tvirtinti prie pačios plokštės. Šis variantas gali padėti nemažai sutaupyti, tačiau apriboja medžiagų pasirinkimo laisvę, nes prie stiklo ar veidrodžio ratukų nepritvirtinsi.

stumdomų durų užpildai

Stumdomų durų užpildai

Sieninių spintų standartai

Sieninėms spintoms, kaip ir visiems baldams, galioja tam tikri standartai. Rekomenduojamas minimalus gylis yra 70 cm, nes 10 cm užima stumdomų durų sistema, o 60 cm – standartinės drabužių kabyklos. Paskyrus kabykloms mažiau nei 60 cm, didėja rizika, kad varstant duris bus gadinami sukabinti rūbai. Žinoma, kiekviena taisyklė gali turėti išimčių: galima rinktis mažesnes drabužių pakabas (nors specialistai tvirtina, kad šis variantas ne visada pasiteisina) arba kitokį, nei įprasta, rūbų kabinimo būdą. Pavyzdžiui, yra įprasta rūbus kabinti ant skersinio, kuris lygiuojamas su spintos ilgiu, rūbai kabinami vienas šalia kito, atidarius spintą matosi visas asortimentas; negiliai spintai reikėtų rinktis skersinius, kurie lygiuojami su spintos pločiu, rūbai kabinami vienais priešais kitą, atidarius duris matomas tik pirmasis daiktas. Svarbu nepamiršti, kad pasirinkus antrąjį variantą nišos ilgis turėtų būti ne mažesnis nei 60 cm.

Specialistai teigia, jog spintų aukščiui specialių apribojimų nėra, tačiau primena, kad itin aukštomis spintomis bus nepatogu naudotis: viršutinių lentynų be kėdės ar kopetėlių nepasieksite, bus sunku sudėti ir išimti daiktus. Jei norite spintos, aukštesnės nei 275 cm, gali būti taip, kad duris teks jungti iš kelių dalių, nes ne visi gamintojai gali pasiūlyti didesnes plokštes. Vientisų veidrodinių durų, kurios papuola į gamintojo standartus, didžiausias aukštis – 265 cm, už aukštesnį veidrodį gali tekti sumokėti brangiau, nes tai „ne standartas“. Rinkdamiesi vientisą veidrodinį durų užpildą įvertinkite, kad tokios durys bus sunkesnės už vientisos plokštės duris.

Durų plotis gali būti bet koks, jei tai leidžia medžiagos, tačiau ne visada itin plačios durys gražiai atrodo, o jei jos ir plačios, ir aukštos, gali atsitikti taip, kad duris bus sunku pajudinti iš vietos, be to, greičiau dėvėsis judančios sistemos dalys. Specialistai, projektuodami duris, laikosi pločio ir ilgio proporcijų, kurių rekomenduojamas santykis yra 1:3 ar 1:4.

Keli naudingi patarimai

Susirašykite, kiek ir kokių daiktų laikysite spintoje, tada bus lengviau nuspręsti, kokios vidaus įrangos reikės: lentynų, stalčių, kabyklų ar kt.

Didžiausią spintos kainą sudaro medžiagos: kuo daugiau lentynų, stalčių – tuo brangiau; kuo įmantresnė vidaus įranga ir kuo jos daugiau – tuo brangiau; kuo storesni profiliai – tuo brangiau.

Daugelis įmonių teikia projektavimo ir dizaino paslaugas, tačiau ne visos tai daro nemokamai: vienos projekto kainą įskaičiuoja į gaminio, kitos ima simbolinį mokestį už projektą, tačiau tą mokestį išskaičiuoja, jei pas juos užsisakai spintą. Renkantis įmonę ar meistrus, verta į tai atkreipti dėmesį.

Vidaus įrangai rinkitės pigesnę plokštę – juk uždarius duris nesimatys, kad ji „nėra tobula“, o sutaupyti tikrai padės.

Ruošdami vietą spintai galite sutaupyti skyrę mažiau dėmesio sienų apdailai – juk nesimatys, ar už spintos sienos dažytos dviem sluoksniais ar kad ten suklijuoti itin brangūs tapetai.

 Straipsnio konsultantas: UAB „SENATOR Baltic“ projektų vadovas Vitalius Lapinskas

Klausk specialisto !