Supamosios kėdės: atgyvena ar modernus namų interjero elementas?

Straipsnį publikavo: Roma Blėkienė, Žydrūnė S.
Publikavimo data: 2014 sausio 16

Supamoji kėdė – tai baldas paradoksas. Įprasta, kad kėdės tvirtai stovi ant žemės, o ne siūbuoja, tačiau tiems, kas nors kartą ant jos sėdėjo, visai ne galvoje šio baldo paradoksalumas ar prieštaringa reikšmė: suptis gera, smagu, veikia raminamai. Dar vienas paradoksas – tokie baldai po truputėlį grįžta į šiuolaikinius interjerus, nors daugeliui asocijuojasi su mūsų senelių ir močiučių laikais.

supamoji kede

Supamosios kėdės istorija

Manoma, kad supamųjų kėdžių pirmtakai yra lopšiai (XIV a.) ir supamieji arkliukai (XVI a.), kitaip sakant – vaikų aplinkos baldai. Neaišku, kada ir kas sugalvojo šį baldą pritaikyti suaugusiųjų poreikiams, tačiau yra išlikusių XVIII amžiaus egzempliorių, kurie rodo, jog  prie paprastų kėdžių buvo tvirtinamos lingės, kad kėdes būtų galima sūpuoti.  XIX amžiuje M. Tonetas (M. Thonet) sukūrė tokį supamosios kėdės modelį, kuris ilgam užkariavo vartotojų širdis ir namus: lengva elegantiška medinė konstrukcija už nedidelę kainą. Per visą supamosios kėdės istoriją didžiausias jų populiarumas buvo kolonijose. XX a. pradžioje Amerikoje turėti tokią kėdę namuose buvo „mados reikalas“: jose sūpavosi ir varguoliai, ir prezidentai. JAV prezidentas Džonas F. Kenedis šiuos „išradimus“ turėjo net kelerius, veždavosi į keliones bei mielai dovanojo draugams.

supamoji kede istorija

Supamųjų kėdžių sandara ir „klasifikacija“

Bėgant laikui kito supamųjų kėdžių išvaizda: nuo masyvių, primenančių fotelius, iki elegantiškų lengvų konstrukcijų. Itin modernių supamųjų kėdžių išlikęs tik pavadinimas, nes jų išvaizda nei iš tolo nebeprimena kėdės. Kalbant apie supamųjų kėdžių sandarą, galima išskirti sėdimąją dalį, prie kurios gali būti tvirtinamas atlošas ir porankiai, kojas, linges. Kartais, dėl itin pakitusios modernių supamųjų kėdžių formos, sunku ne tik išskirti pagrindines dalis, bet ir suprasti, koks tai baldas. Norint „identifikuoti tokį objektą“, pasidomėkite, ar ant jo galima atsisėsti ir pasisupuoti (nedidele amplitde), jeigu taip, greičiausiai tai bus supamoji kėdė.

Šiuos baldus kaip nors suklasifikuoti nėra lengva: atsižvelgiant į medžiagas, iš kurių jie gaminami, ir baldo formą, supamąsias kėdes suskirstėme į klasikines ir modernias.

Klasikinės supamosios kėdės

Klasikiniu laikome tokį daiktą, kuris net nenumaldomai tekant laikui išlieka etalonu, pavyzdžiu, pačiu geriausiu iš tos rūšies daiktų. Klasikinėmis supamosiomis kėdėmis galima vadinti tokius baldus, kurių forma mažai keitėsi (ji vis dar panaši į kėdę, galima aiškiai išskirti sudedamąsias dalis). Tokios kėdės dažniausiai pinamos iš vytelių ar gaminamos iš medienos. Pastarosios gali būti aptrauktos oda ar medžiaga bei turėti paminkštinimus.

 Pintos supamosios kėdės

Lietuvoje liaudies meistrai dažniausiai baldus pina iš karklo vytelių. Atvežtiniai pinti baldai gali būti pagaminti iš bambuko, tropinės lianos (rotango) ar sintetinio pluošto (technorotango). Iš pažiūros trapūs, bet patvarūs pinti iš vytelių darbai kiekvieniems namams suteikia jaukumo. Pinti baldai puikiai tinka ne tik kaimo sodyboje ar terasoje, bet ir miegamajame, vaikų kambaryje ar virtuvėje. Pintos supamosios kėdės yra lengvos, ekologiškos, nebijo temperatūros pokyčių, nereikalauja ypatingos priežiūros (priklausomai nuo to, iš kokių vytelių pintos, jas galima plauti muiluotu vandeniu arba išsiurbti siurbliu).

pinta supamoji kede

Medinės supamosios kėdės

Nors bėgant amžiams medinių supamųjų kėdžių išvaizda įgavo lengvumo ir elegancijos, jų svoris ir tvirtumas pakito nedaug. Dėl šių priežasčių medinės supamosios kėdės yra patvarios ir ilgaamžės, tačiau jas sunku gabenti iš vienos vietos į kitą (pavyzdžiui, vasarą į terasą, žiemą – vėl prie židinio).  Meistrai, kurie gamina medines supamąsias kėdes pagal specialius užsakymus, pritaiko jas pagal užsakovo fizinius duomenis, todėl tokios kėdės yra ergonomiškos. Medinės supamosios kėdės, kaip ir pintos, namuose sukuria jaukų įvaizdį, primenantį senolių laikus. Jos patvaresnės, priežiūra dar paprastesnė, nei pintų, net stipriai pažeistus medinius baldus galima restauruoti. Rinkdamiesi tokią kėdę pagalvokite apie specialia medžiaga aptrauktas linges ar bent kilimėlį po jomis, nes besitrindamos į kietą dangą, lingės ima girgždėti.

medine supamoji kede

Modernios supamosios kėdės

Modernių supamųjų kėdžių konstrukcija nuo klasikinių skiriasi dviem aspektais: 1) medžiagų įvairove; 2) neįprasta forma. Jei klasikinės supamosios kėdės dažniausiai gaminamos iš vienos medžiagos, tai modernioms pagaminti kelios medžiagos derinamos tarpusavyje. Sėdimoji dalis gali būti iš plastiko, medžio, metalo. Sėdynė, atlošas ir porankiai gali būti aptraukti medžiaga su paminkštinimais. Kojos ir lingės taip pat gaminamos iš medžio ar metalo, lingės (nebūtinai) padengiamos apsaugine, minkšta medžiaga, tad besitrindamos į kietą dangą jos negirgžda. Modernių supamųjų kėdžių lingavimą galima reguliuoti, tad asmuo pats gali nusistatyti svyravimo tamprumą. Modernios supamosios kėdės yra patogesnės už klasikines tuo, kad atsisėsti ir atsistoti iš jų yra lengviau, nes dėl didelių klasikinių supamųjų kėdžių lingių sėdimoji kėdės dalis  yra stipriai pasvirusi į kėdės atlošą, tad, norint atsisėsti ar atsistoti, reikia pasilenkti į priekį. Moderniųjų supamųjų kėdžių lingės yra mažesnės, tad sėdantis ar stojantis nuo krėslo nereikia pasilenkti į priekį, nesutrinka pusiausvyra.

Itin modernių dizaino atžvilgiu supamųjų kėdžių forma taip pakitusi, kad jos nebeturi įprastų tokiems baldams sudedamųjų dalių. Jų konstrukcija vientisa, išlenkta pusmėnuliu ar dar įmantresne forma. Kai kuriose jų įmanoma ne tik sūpuotis bet ir patogiai įsitaisius gulėti.

modernios supamosios kedes

Kaip išsirinkti supamąją kėdę?

Supamoji kėdė nėra įprastas kasdienės mūsų buities baldas. Jeigu nusprendėte ją įsigyti, iš anksto pagalvokite, kur ji stovės, kokia bus jos paskirtis, ar norite kokių nors papildomų savybių?

Nusprendę, kur kėdę laikysite (miegamajame, vaikų kambaryje, bibliotekoje, terasoje ir pan.), bus lengviau išsirinkti, kokio dydžio ir iš kokių medžiagų ji turi būti pagaminta, koks turėtų būti jos stilius.

Taip pat labai svarbu nuspręsti, kam ji bus naudojama: ar tai baldas, ant kurio kasdien sėdėsite su vaikais ir knyga, o gal su mezginiu rankoje, ar tai jūsų namų puošmena, interjero detalė, kuri be estetinės vertės daugiau jokių funkcijų neatliks. Žinodami supamosios kėdės paskirtį jūsų namuose, lengviau išsirinksite, kokio stiliaus ji turi būti: tvirta ir ilgaamžė, o gal daili ir lengvutė?

Kartais supamosios kėdės turi papildomų funkcijų, pavyzdžiui, reguliuojamas supimo tempas ar ergonominės zonos nugaros ir kaklo srityse, kad supantis atsipalaiduotų įtemptos vietos. Gal jus domina būtent tokie baldai?

Klausk specialisto !