Ką reikia žinoti apie indaploves?

Straipsnį publikavo: Irma Š.
Publikavimo data: 2014 sausio 9

Šiuolaikinis žmogus – nepaprastai užimta asmenybė, norinti atlikti kuo daugiau darbų per kuo trumpesnį laiką. Dėl vis didėjančio užimtumo mes vis mažiau laiko užtrunkame namuose, buities ruošoje. Buitį itin palengvina moderni buitinė technika, padedanti atlikti kasdieninius darbus. Šį kartą pakalbėsime apie vieną iš labai greitai populiarėjančių pagalbininkių virtuvėje – indaplovę.

indaploves vidus

Spartų indaplovių populiarėjimą rodo žaibiškai išaugęs jų pardavimų skaičius. Statistiniais duomenimis, indaplovių pardavimų skaičius Lietuvoje jau vien 2005 metais šoktelėjo nuo 44 vienetų iki maždaug 200 vienetų per mėnesį ir šis skaičius kasmet vis didėjo. Tiesa, pastaruoju metu pardavimų skaičius šiek tiek sumažėjęs, lyginant su ankstesniais metais. Tačiau specialistai tikina, kad tam įtakos turėjo bendras nekilnojamojo turto pirkimo ir pardavimo sąstingis, prasidėjus ekonominei krizei, o ne specifinės problemos, susijusios su indaplovėmis.

Ši virtuvės pagalbininkė iš nesibaigiančio stovėjimo prie nešvarių indų išvadavo daugybę moterų. Dar vienas pliusas – galimybė apsaugoti savo rankas nuo indų ploviklio poveikio ir vandens dirginimo. Be to, plaunant rankomis vanduo būna tik vidutiniško šiltumo, nes karštas vanduo nudegintų rankas. Tokiame vandenyje net ir naudojant indų ploviklį, sunku išnaikinti visus mikrobus, esančius ant indų. Indaplovės šią problemą išsprendžia. Vis dėlto, šalia indaplovės pliusų, pagrįstai arba ne, nuolat minimi ir minusai. Dažnai indaplovės būdavo peikiamos, neva jos sunaudoja itin daug vandens, yra labai triukšmingos, sunaudoja daug indų ploviklio, o ir kokybiškas indų išplovimas ne visada garantuotas. Taigi, ką reikia žinoti apie indaploves? Su kokiais sunkumais susiduria žmonės, turintys arba norintys įsigyti šią buitinę techniką?

Tinkamiausia vieta indaplovei

Visų pirma, nusprendus įsigyti indaplovę, reikia gerai pagalvoti, kurioje vietoje ji stovės ir kuri vieta būtų pati tinkamiausia. Įprastai indaplovė statoma ant grindų, šalia kriauklės arba viryklės. Itin patogu ją statyti prie kriauklės, nes virš jos paprastai būna įrengiamos lentynos indams, todėl iš indaplovės juos galima sudėti tiesiai į vietas nesiblaškant virtuvėje. Tiems, kurie nori statyti indaplovę aukštesniame nei grindys lygyje, reikėtų nepamiršti, kad tokiu atveju indaplovei reikalingas šiek tiek kitaip organizuotas vandens tiekimas. Taip pat būtina patikrinti ar žarnelė, kuria išbėga vanduo, yra aukščiau nei aukščiausias galimas vandens lygis indaplovėje. Dar patogiau būtų indaplovę įstatyti į spintelę arba sieninę spintą. Kodėl? Po plovimo indaplovėje lieka daug drėgmės, kuri padengia virtuvės baldus ir per ilgesnį laiką gali jiems rimtai pakenkti. Taigi patalpinus indų plovimo mašiną į spintelę su patvariu paviršiumi, galima sumažinti neigiamą drėgmės poveikį visiems virtuvės baldams iki minimalaus.

Indaplovių tipai

Pasirinkus vietą, reikia gerai pagalvoti, kokio tipo indaplovės Jums reikia. Yra trys šių mechanizmų tipai. Jei Jūs – naujakurys, dar tik įrenginėjantis savo virtuvę, turite didžiausią pasirinkimą. Galite rinktis laisvai pastatomą arba, kitaip tariant, neintegruotą, pusiau integruotą arba visiškai į virtuvę integruotą indaplovę. Vis dėlto, įrenginėjant virtuvę, geriau rinktis visiškai arba iš dalies integruotą indaplovę. Tokiu būdu ją galima pritaikyti prie kitų virtuvės baldų ir ji neišsiskirs, gražiai prisiderins prie bendro vaizdo, atrodys kaip paprasta spintelė. Taip pat galėsite įsigyti kur kas ekonomiškesnę, daugiau funkcijų turinčią indaplovę. Tik nereikia pamiršti, kad tokio tipo mechanizmą pakeisti kitu bus gana sudėtinga, todėl gerai pagalvokite, prieš priimdami sprendimą. Laisvai pastatoma indaplovė tiks tiems, kas turi pilnai įrengtą virtuvę ir pagaliau nusprendė įsigyti indaplovę. Tokia indaplovė taip pat puiki išeitis ir norintiems sutaupyti, nes yra gerokai pigesnė nei integruota į virtuvę. Tarpinis variantas yra iš dalies integruota indaplovė. Kuo ji skiriasi nuo pilnai integruotos? Tuo, kad jos funkciniai mygtukai nėra paslėpti.

indaploves

Tinkamiausias vanduo

Pasirinkus norimą indaplovės tipą, reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų, padėsiančių teisingai ir ilgai naudotis nusipirkta technika. Pirmiausia – koks vanduo tinkamas indaplovėms (jo temperatūra, kietumas arba minkštumas). Bėgantis iš čiaupo vanduo nėra visiškai grynas. Kai vandens sudėtyje yra daug magnio ir kalcio, sakoma, kad vanduo yra „kietas“. Kietas vanduo gali pakenkti čiaupams ir įrangai bei apsunkinti jų funkcionavimą. Dėl šios priežasties indaplovėje išplauti indai gali nespindėti taip, kaip norėtųsi. Geriausiai tinkantis ir švariausiai indus išplauna minkštas vanduo. Jei Jūsų namuose vanduo kietas, o indaplovė neturi specialaus filtro, minkštinančio vandenį, galite naudoti priemones jam minkštinti. Tam puikiai tinka speciali druska (arba jūros druska, rupi druska), kurios galite įsigyti prekybos centruose arba specializuotose parduotuvėse už prieinamą kainą. Taip pat prieš prijungiant indaplovę reikia pagalvoti, prie kokio vandens čiaupo ją montuosite. Žinoma, montuoti prie šilto vandens čiaupo yra daug paprasčiau, nes indai bus išplaunami greičiau, mechanizmas greičiau sušildys vandenį iki reikiamos temperatūros ir sumažės jo apkrova bei elektros sąnaudos. Bet visgi reikia pamatuoti ar vanduo nebus per karštas. Pavyzdžiui, jei šilto čiaupo vandens temperatūra siekia 80-90˚C, geriau indaplovę jungti prie šalto vandens čiaupo, kadangi toks karštas vanduo pakenks ir indams, jų išplovimo kokybei, ir pačiai mašinai. Įprastai indaplovės indus plauna 50-70˚C vandenyje.

tinkamas vanduo indaplovei

Kaip naudotis indaplove?

Antras svarbus dalykas, padėsiantis užsitikrinti ilgaamžišką indaplovės naudojimą – reguliarus indaplovės valymas ir teisingas indų išdėliojimas joje. Įprastai įsigijus indaplovę visada verta atidžiai perskaityti jos naudojimo ir priežiūros instrukciją. Tačiau jei visgi tam nelabai turite laiko arba noro, štai pagrindiniai dalykai, užtikrinsiantys kokybišką indų išplovimą: prieš išdėliojant indus į jiems skirtas vietas reikia pašalinti stambius maisto likučius (kaulus, sėklas ir kt.), nes jie gali užkimšti indaplovę. Svarbu nuo stalo įrankių nuplauti rūgštaus maisto likučius (salotų užpilus, druską), nes ilgesnis sąlytis gali juos pažeisti. Taip pat geriausia indus į indaplovę sudėti vos baigus valgyti, kol maistas nepridžiūvęs. Indaplovę sudaro keletas stalčių, skirtų skirtingiems indams plauti. Viršutinis stalčius skirtas puodeliams, taurėms, stiklinėms – visiems lengviems bei mažiausiai nešvariems indams. Purviniausi, didžiausi indai (keptuvės, puodai, troškintuvai ir kt.) dedami į apatinį stalčių, nes apatinėje indaplovės dalyje vandens srovė yra stipriausia. Įprastai indaplovėse taip pat yra specialus stalčius, skirtas stalo įrankiams (šakutėms, peiliams, šaukšteliams ir kt.). Tai labai patogu, nes dedant smulkius stalo įrankius į pagrindinius stalčius pastarieji gali lengvai iškristi, pažeisti kitus indus arba pačią mašiną. Nešvarioji indų pusė turi būti atsukta į vandens purkštukų pusę. Išdėliojus indus svarbu įsitikinti, kad jie nesiliečia vieni su kitais. Jei indai liečiasi – gali būti išplauti nekokybiškai, mat vandens srovė nepasieks uždengtų vietų. Taip pat neperkraukite indaplovės. Kalbant apie indaplovės valymą – svarbu paminėti, kad tai reikia daryti reguliariai. Nebūtina persistengti ir ją valyti kasdien (išskyrus maisto likučių nuvalymą nuo sietelio po kiekvieno plovimo), bet nereikėtų to daryti tik porą kartų per metus. Geriausia išeitis – nuolat stebėti šį mechanizmą ir jo būklę. Juk kas geriau nei Jūs žino, kada indaplovė pasidengė nešvarumais. Dažniausiai nuosėdos atsiranda dėl kalkių, indų ploviklio, prastai pašalintų maisto likučių. Specialūs valikliai (juos taip pat galite įsigyti prekybos centruose arba specializuotose parduotuvėse) padės apsaugoti mašiną nuo tolimesnio žalingo poveikio. Jei nenorite leisti pinigų valikliams, galite valymo priemonių pasigaminti namų sąlygomis. Pavyzdžiui, kalkes gerai šalina citrinos rūgštis.

visi

Indų plovikliai

Trečias dalykas, kurį turi žinoti indaplovės savininkas – kokią buitinę chemiją naudoti norint užtikrinti kokybišką indų išplovimą, kokie priedai galimi prie įprastų ploviklių ir kaip teisingai jais naudotis. Prekybos centruose galima rasti daugybę įvairių gamintojų siūlomų ploviklių, kurie skiriasi ne vien sudėtimi, pakuotės išvaizda, bet ir kaina. Kaip nepasiklysti ir išsirinkti geriausią? Geriausia išeitis – asmeninė patirtis. Nesirinkite paties pigiausio ir nežinomo gamintojo ploviklio. Taip pat nebūtina pirkti ir patį brangiausią. Ieškokite viduriuko. Ilgainiui atrasite geriausiai Jums patinkantį indų ploviklį. Vis dėlto, nereikia pamiršti, kad tai – tam tikras chemikalas, kurį reikia naudoti saikingai. Dėl šios priežasties geriausia naudoti matuoklį, nepilti indų ploviklio iš visos pakuotės ir laikytis ploviklio dozavimo instrukcijos. Įprasti plovikliai turi aplinkai kenksmingų medžiagų, tokių kaip chloras, fosforas. Dabar pradėti gaminti ekologiški plovikliai be fosfatų, tačiau kartais tokiu plovikliu išplauti indai mažiau spindi (priklausomai nuo vandens savybių, indų nešvarumo). Taip pat indaplovei būtinos skalavimo priemonės, detergentai, tirpdantys susidariusias nuosėdas ir valantys indaplovės paviršių. Naudojant skalavimo priemones indai po plovimo džiūsta greičiau, gražiau. Jei norite itin nepriekaištingo indų blizgesio, galite įsigyti blizgiklių. Akinančio blizgesio nepakanka ir norisi kažko daugiau? Tuomet vertėtų įsigyti kvepiklių, kurie išplautiems indams suteiks gaivų kvapą.

plovikliai

Papildomos indaplovių funkcijos

Ketvirtas dalykas, kurį naudinga žinoti – įvairios papildomos indaplovės funkcijos bei plovimo programos. Perkant šio tipo buitinę techniką, dažnas pirkėjas mano, kad indaplovė veiks pakankamai primityviai, paspaudus paleidimo mygtuką išplaus indus, esančius viduje ir viskas. Tačiau šiuolaikinės indaplovės turi daug įmantrių funkcijų, leidžiančių ne tik patogiau organizuoti savo laiką, bet ir sutaupyti. Pavyzdžiui, Jūs turėsite galimybę nustatyti plovimo pradžios laiką (tarkim, vakare sukrausite indus ir nustatysite plovimo pradžią 7 val. ryte), plauti tik vieną stalčių su indais (taip sutaupysite vandens), Taip pat naujausia įranga turi funkciją, kuri leidžia atpažinti indų nešvarumo lygį bei pagal tai parinkti plovimo programą (pvz., švelni, ekonomiška/BIO, normali ir t.t.), o taip pat nustatyti vandens nešvarumo lygį bei pakeisti jį švariu. Dar vienas puikus šiuolaikinių indaplovių pliusas – jos praneš apie besibaigiantį ploviklį, blizgiklį ar detergentą, taigi Jums nereikės sukti galvos kada papildyti indaplovei skirtos buitinės chemijos atsargas. Ši buitinė technika nuolat tobulėja, tad svarbu iš anksto pasidomėti, kokias savybes Jūsų norima indaplovė turi ir kokių funkcijų patys pageidautumėte. Tai supaprastins pasirinkimą.

funkcijos

Pabaigai, keletas patarimų, padėsiančių išvengti apmaudžių klaidų, naudojantis indaplove:

  • indaplovėje galima plauti visokius indus, virtuvės apyvokos reikmenis, pagamintus iš įvairių medžiagų. Vis dėlto, nepatariama indaplovėje plauti varinių, žalvarinių, kaulinių, sidabrinių, o ypač – medinių indų, nes pastarieji gali tapti šiurkštūs, prarasti savo išvaizdą, išbrinkti;
  • derėtų paisyti indų dėliojimo tvarkos. Pavyzdžiui, apatiniuose stalčiuose nepatariama plauti stiklinių, taurių ar porceliano, nes apatiniame krepšelyje vandens temperatūra ir spaudimas didesnis, todėl didelė tikimybė, kad šie indai įtrūks arba net suduš;
  • reguliariai valykite savo turimą virtuvės „pagalbininkę“. Priešingu atveju, vietoje keliolikos litų indaplovės priežiūros priemonėms teks mokėti mažiausiai kelis šimtus litų jos taisymui. Indaplovių taisymas – brangus. Jau vien vandens purškimo variklis kainuoja nuo 300 litų, priklausomai nuo indaplovės, tad kai kurie specialistai netgi teigia, kad sugedusios indaplovės taisyti neapsimoka, nes tai – brangu;
  • neplaukite sidabro įrankių kartu su nerūdijančio plieno įrankiais, nes ant jų gali atsirasti dėmių;
  • jokiu būdu nepilkite indų ploviklio tiesiai ant įrankių, kad neprasidėtų korozija.

Indaplovė – nepakeičiama pagalbininkė virtuvėje, tačiau, kaip ir visa kita buitinė technika, reikalauja daug priežiūros ir atsakingo, tinkamo naudojimo. Laikykitės mūsų patarimų, gamintojų instrukcijų ir džiaukitės sutaupytomis akimirkomis!

Straipsnio komentarai ( 0 )

  • Lukrecija

    Manau, indaplovė yra vienas geriausių buitinės technikos prietaisų. Jos indus išplauna tikrai daug geriau, nes indai yra plaunami labai karštame vandenyje :)

  • Rūta

Klausk specialisto !